Gölyazı – Bursa

2708

Bursa’nın Nilüfer ilçesine bağlı  Uluabat gölü ( Apollont ) kıyısında  küçük bir yarım ada Gölyazı. Köy, gölün ortasına köprüyle bağlanmış durumda. Apollon krallığının merkeziymiş burası. Tarihteki adıysa Apollonia. O döneme ait heykeller, lahitler görmek mümkün hala. Girişte  antik bir kent var ve tamamı sit alanı. Köye girdiğimizde  ilk olarak Aziz Panteleımon Kilisesi’ne uğruyoruz. Burası Anadolu  Rum Ortodoks kilisesinin önemli örneklerinden biri. Peki ya Gölyazı köyüne nasıl gidilir? Bursa’dan İzmir’e doğru giderken Uluabat Gölünden bir 5 km kadar sonra Gölyazı tabelası göreceksiniz.Soldan ilerleyerek bu güzel köye ulaşacaksınız.

 

 

Gölyazı küçük, sevimli bir balıkçı köyü. Öyle ki kadınlarda erkeklerle birlikte balıkçılık yapıyor. Köyü dolaşırken onları işlerinin başında göreceksiniz muhakkak. Dolayısıyla başlıca geçim kaynakları balıkçılık. İkinci sırayı ise zeytincilik alıyor.

Burası aynı zamanda eski bir Rum köyü. Evler bunun en büyük ispatı.Mübadele sonrasında Selanik’ten gelen Türkler yerleşmiş Gölyazı’ya.
Bir cevap yazın