Sponsor

Cemaat-i İslami Lideri Mevlana Nizami İdam Edilmeyi Bekliyor

Cemaat-i İslami Lideri Mevlana Nizami İdam Edilmeyi Bekliyor

Geçtiğimiz aylarda hakkında idam kararı verilen Cemaati-i İslami Mevlana Nizami’nin yakın zamanda idam edileceği öğrenilirken Cemaat-i İslami hareketi karara tepki verilmesini bekliyor.

Bangladeş rejiminin ülkedeki Müslümanlara yönelik zulümleri devam ediyor.

Geçtiğimiz Cemaat-i İslami liderlerinden Kasım Ali’ye verilen idam cezasıyla birlikte Bangladeş rejiminin zulümkar tavrı tekrar gündeme oturmuştu.

Ülkede 43 yıl önce yaşanan iç savaş sırasında suç işlemekle itham edilen ve idam cezasına çarptırılan Kasım Ali’ye verilen cezaya itiraz edecek olan Cemaat-i İslami hareketinin bu çabasının yetersiz kalacağı öngörülüyor.

Öte yandan geçtiğimiz aylarda Kasım Ali gibi idam cezasına çarptırılan Cemaat-i İslami liderlerinden Mevlana Nizami’nin önümüzdeki günlerde idam edileceği öğrenildi.

Şu an 72 yaşında olan ve “The Royal Islamic Strategic Studies Centre ” adlı kuruluşun araştırmalarına göre dünyanın en etkili ve sözü dinlenen 50 insanından biri olarak kabul edilen Mevlana Nizami, Bangladeş’e büyük hizmetlerde bulunmuştu.

1971’den 1980’e kadar Cemaat-i İslami Dakka İl Başkanlığı yapan, 1980-1989 yılları arasında Genel Sekreter Yardımcılığı vazifesini yürüten Nizami,1989’a gelindiğinde Genel Sekreterlik görevine ve 2000 yılında ise Genel Başkanlığa seçilmişti.

Ülkesine büyük hizmetlerde bulunan Mevlana Nizami tarım bakanı olduğu dönemde Bangladeş’in kalkınmasına yönelik ciddi yatırımlar yaptırdı.Bangladeş’te ahlaksız filmlerin yasaklanması için ciddi çaba sarfeden Nizami, bu noktada önemli adımlar atmıştı.

Ekonomik anlamda tüm dünya Müslümanlarına örnek olacak bir adım atan Mevlana Nizami, Bangladeş’te faizsiz İslami bankayı kurmuş ve diğer kurumlar için de faizi kaldırmak adına alternatifler üretmiştİ.

Cemaat-i İslami lideri Mevlana Nizami’nin diğer büyük 2 hizmeti ise; ülkeye alkol girişini yasaklatması ve eğitimin daha nitelikli hale getirilmesi adına medreselere ayırılan bütçeyi 10 katına çıkartması olmuştu.

Bugün gelinen noktada Bangladeş’e ve İslam ümmetine yaptığı hizmetlerin bedelini ödeyen Mevlana Nizami’nin önümüzfdeki günlerde idam edilmesi beklenirken Cemaat-i İslami hareketi dünya Müslümanlarından bir tepki bekliyor.

Muslimport
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Orgy